Zeskanuj kod Nowa matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT dla wszystkich urządzeń fiskalnych

W związku z licznymi pytaniami z Państwa strony informujemy, iż zgodnie z Rozporządzeniem MF z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, od 1 maja 2019 roku dla wszystkich urządzeń fiskalnych obowiązuje nowa matryca stawek podatkowych:

  • Litera „A” – przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  • Litera „B” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  • Litera „C” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  • Litera „D” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  • Litera „E” – przypisane zwolnienie od podatku (tzw. ZW),
  • Litery „F” i „G” – przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zmiana matrycy VAT najpóźniej do 31 lipca 2019 roku

Dla urządzeń fiskalizowanych przed 1 maja 2019 r., zmianę matrycy VAT należy przeprowadzić najpóźniej do 31 lipca 2019 r.

Co ważne, zmiana dotyczy także tych urządzeń, które wykorzystują tylko dwie pierwsze litery matrycy stawek PTU (A – 23% oraz B – 8%). Oznacza to, że nawet jeśli nie rejestrują Państwo sprzedaży towarów i usług w pozostałych stawkach podatkowych, Państwa urządzenie i tak musi zostać skonfigurowane wg nowej matrycy VAT.

Podstawa prawna

Jeżeli nie dokonali Państwo jeszcze stosownej zmiany w swoich urządzeniach fiskalnych, a także w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tej sprawie, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym serwisem.

napisz do nas