Zeskanuj kod Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych cyfrowych dla wielu użytkowników jest nadal zagadnieniem czysto abstrakcyjnym, wręcz nieistotnym, tymczasem utrata kluczowych danych może narazić przedsiębiorstwo na poważne konsekwencje finansowe.

Ochrona danych przed potencjalnym zagrożeniem płynącym z sieci, w dzisiejszych czasach jest już standardem codziennej działalności, szczególnie tej firmowej. Bardzo często jednak zdarza się tak, że zwracamy uwagę na ten aspekt dopiero wtedy, kiedy nasz komputer czy serwer zostanie poważnie zainfekowany i staniemy przed realną groźbą utraty danych.

Niestety w ostatnim czasie rejestrujemy coraz większą liczbę zgłoszeń dotyczących ataków związanych z użyciem złośliwego oprogramowania rodzaju Ransomware.

Co to jest Ransomware?

Jest to wirus typu trojańskiego, który blokuje dostęp do całego systemu lub najważniejszych plików użytkownika, najczęściej poprzez ich zaszyfrowanie, a następnie składa żądanie wysokiej opłaty – okupu w zamian za przywrócenie dostępu do danych.

Oprogramowanie takie zostaje wprowadzone do systemu wykorzystując luki w usługach sieciowych, jak również może zostać nieświadomie pobrane przez samego użytkownika.
Najbardziej narażone na ataki są urządzenia serwerowe, ze względu na ich ciągłą, nienadzorowaną pracę w sieci.

bezpieczeństwo danych

Jakie są konsekwencje działania wirusa szyfrującego?

Pliki szyfrowane są z użyciem zaawansowanych algorytmów szyfrujących, a ich odzyskanie bez właściwego klucza deszyfrującego jest praktycznie niemożliwe.

Firmowe pliki, bazy danych, e-maile są bardzo ważnymi źródłami informacji, środkami komunikacji, zawierania transakcji czy business intelligence.
Ich uszkodzenie, usunięcie, może prowadzić do strat handlowych, utraty wiarygodności, a także narazić firmę na ryzyko prawne.

Należy natomiast pamiętać, że uiszczenie żądanej opłaty nigdy nie daje gwarancji odzyskania dostępu do utraconych danych.
Mamy bowiem do czynienia z nielegalnym działaniem, mającym na celu wymuszenie na użytkowniku kolejnych płatności.

Jak się bronić przed atakiem Ransomware?

Oprogramowanie antywirusowe, zapory (firewall) czy bramy sprzętowe znacznie zmniejszają ryzyko zainfekowania komputera.
Żadne z tych rozwiązań nie gwarantuje natomiast 100% skuteczności w ochronie przed tego typu atakami.

Co zatem robić w sytuacji gdy nasze pliki zostają zablokowane przez wirus szyfrujący?

Najprostszym rozwiązaniem jest wtedy przywrócenie systemu wraz z danymi z istniejącej kopii zapasowej.

Dlatego bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie i utrzymywanie kopii kluczowych plików lub całych systemów z danymi.
Backup powinien być przechowywany na oddzielnych dyskach, bez dostępu dla osób niepowołanych.
Można też skorzystać z rozwiązań typu Cloud Service, czyli usług związanych z przechowywaniem danych w chmurze.


W naszej ofercie znajduje się szerokie spektrum rozwiązań mających na celu automatyczne wykonywanie i przechowywanie kopii zapasowych kluczowych danych.

Zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzyskania indywidualnej oferty dopasowanej do potrzeb Państwa działalności.

bezpieczeństwo danych - zapytaj o ofertę